2011 - Bekir Öztürk

İçeriğe git

Ana menü:

Basından

MİLLET Mİ O DA KİM

ANAYURT GAZETESİ

MUSTAFA NEVRUZ SINACI -11 EYLÜL 2011


Yargıya Müdahale(ler) kitap oldu

Müthiş bir ironi, ahlâki zafiyet, tarihi kaynağı/dayanağı karanlık bir kin, nefret ve kirli duygularla, üstüne basa-basa, özellikle  Ergenekon (doğal hapis ve esaretten kurtuluş) olarak anılan; Ümraniye davasının ilk şok (birinci dalga) çilekeşlerinden; BHABER Yazarı ve Genel Yayın Yönetmeni Bekir Öztürkün:, Gündemi sarsan, Adalet ve hukuku yakından ilgilendiren teşebbüs ve tasarrufları mercek altına aldığı “MİLLET Mİ? O DA KİM?!” adlı kitabı, 2011 Adli Yılının açıldığı gün yayınlandı. “TOGAN YAYINCILIK” tarafından çıkartılan kitapta yer alan konular, muhteva hakkında:

Doğrudan kitap takdimi ve tanıtımından alınan ayrıntılar:

“Bu kitap bir Muhalefet Lideri ya da Milletvekili
nin “Kimse bizden yargıya müdahale etmemizi beklemesin” diyen Başbakana “Sizin yargıya müdahaleleriniz kitap oldu” diyerek meclis kürsüsünden gösterebileceği önemli bir çalışmadır.

Bilindiği gibi, 12 Haziran 2011 Seçimleri, zaten sorun sarmalı haline gelen ülkemizi yeni bir sorunla karşı karşıya getirdi. “Tutuklu Milletvekilleri” Vatanseverler, Atatürkçüler, Türk Milliyetçileri, TSK Mensupları, Bilim Adamları, Siyasetçiler, Gazeteciler hukuksuzca yıllardır esir ediliyordu. Belki bu duruma tepki olarak, belki de bu operasyonların nereye ve kimlere hizmet ettiği konusunda birinci ağızdan bilgi edinmek amacıyla
Ergenekon olarak anılan Ümraniye ve Balyoz davalarından esir edilen bazı tanınmış simalar CHP ve MHP tarafından Milletvekili adayı yapıldı.

Karşı tarafta ise KCK
dan (anarşi, terör ve tedhişten) yargılananlar vardı.

Seçimler yapıldı ve bu isimlerden 9 tanesi “Milletin İradesi” ile Türkiye Büyük Millet Meclisine girmeye hak kazandı. “Milletin iradesi
ni” kutsayan AKP Hükümeti, kendileri ve yandaşları ile ilgili çok sayıda yasal ve anayasal düzenleme yaparken; “Milletin İradesi” ile Türkiye Büyük Millet Meclisine girmeye hak kazanan vekilleri görmezden gelerek adeta, “Millet mi? Oda kim” diyordu.

Tutuklu Milletvekillerinin durumuyla ilgili tartışmalar yapılmaya başlandığında Başbakan ve onun ağzı ile konuşanlar koro halinde şunları söylüyordu.
“Bu iş yargının işidir”
“Kimse bizden yargının görevini beklemesin”
“Başka aday mı kalmamıştı”  
İşte bu kitap böyle bir zamanda ve bu ikiyüzlülüğü ortaya koymak için yazıldı.
Kitapta neler okuyacağınızı çok kısıtlıda olsa buradan duyurmakta fayda var.”

BİZİM MÜTALÂAMIZ:

Yazar Bekir Öztürk, geçen yıl içinde tahliye olmuş, uzun, yorucu, yıldırıcı ve yoğun uğraşlardan sonra, “önüne yığılan bütün engelleri; Çok yüksek bir azim, sağlam bir irade ve kararlılıkla aşarak” nihayet olağan/normal, günlük hayatına dönebilmiş nadir tutuklulardan biridir. Hatırlarsanız eğer, aynı ve müteakip dalgalarda gözaltına alınanlardan bazıları maruz kaldıkları duruma tahammül edemeyip, önce hafıza, sonra da hayatlarını kaybetmişlerdi.

Bunlara nazaran Bekir Öztürk, gözaltında ve tutuklu olduğu süre içinde asla dayanma gücünü yitirmemiş, hukuki mücadelesini büyük bir sağduyu, sükûnet, soğukkanlılık azim ve kararlılıkla vermiş; Hapishanede olduğu süre içinde olayları, içerde ve dışarıda olup-bitenleri, duruşmaların yankılarını, yansımalarını ve “bulunduğu yerden” ülkenin durumunu, milletin ve devletin gidişatını gözlemlemiştir.

İşte bu bakımdan, kitabın önemi ve manevi değeri çok büyüktür.

Zira kitap hayâl mahsulü değil, gerçek ve müzakere tabanlı gözlem sonucudur.

Müzakere ve mütalâa edenler ise, öyle veya böyle (yorumu bize düşmez) Türkiye Cumhuriyetini bu günlere taşıyan “bir devre” damgasını vurmuş kişilerdir. Dolayısıyla bu çalışmanın bir de tarihi yönü ve değeri vardır biline.

Değerli yazar
ı kutlar ve başarılar dilerim. Sizlere, “İyi okumalar.”

MİLLET Mİ O DA KİM

MUSTAFA MUTLU - VATAN GAZETESİ -  14.11.2011


Gaz yapan kitap!


Bekir Öztürk, Ergenekon soruşturması sırasında baskın yapılan Kuvvacılar Derneği
nin kurucu Genel Başkanı.

Aynı zamanda Ergenekon
un ilk sanıklarından...

9 Mayıs 2009
da tahliye edildi. Bu kitabını da, “Bölücübaşına ve katillere af çıkarmak adına Silivri ve Hasdalda rehin tutulan Atatürkçülere” ithaf etmiş...

Kitap, Tayyip Erdoğan
a yeniden siyaset yolunu açan anayasa değişikliğinden ve Siirt seçimlerinden başlıyor, Ermeni Konferansına, AKP hakkında açılan kapatma davasına, Habur rezaletine, yargıdaki kadrolaşmaya, Ergenekona, Balyoza ve son olarak Deniz Fenerine kadar uzanıyor.

Yakın tarihi kapsayan bir fikir jimnastiği yapmak isteyenlere ufuk açacak, kolay okunan bir kitap...

Yine de iktidar yalakalarının bu kitabı okumamasında yarar var:

Gaz yapabilir!

***“MİLLET Mİ? O DA KİM?”*****
Türü: Dönem
Yazarı: Bekir Öztürk
Yayımcı:
Togan Yayınları
Baskı tarihi:
Eylül 2011
Sayfa sayısı: 473

MİLLET Mİ O DA KİM

ODA TV 02.11.2011

BAŞBAKAN
I BARIŞ ÖDÜLÜNE ADAY GÖSTEREN ERGENEKON SANIĞI KİM

Basınımızda Ergenekon davası sanıkları hep hükümet muhalifi olarak bilinir. Oysa içlerinde ne “cevherler” var! Ergenekon davası sanıklarından olan, Noel Baba Barış Konseyi Başkanı Muammer Karabulut tam 11 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

Serbest bırakıldıktan sonra, Noel Baba Konseyi Başkanı Erdoğan
ı Barış ödülüne aday gösterdi. Hem de Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin geliştirilmesinde oynadığı rol nedeniyle… Sormuşlar Muarrem Karabuluta; “nedir bu durum” diye “Bir üyemiz aday gösterdi, seçilirse ödülünü takdim edeceğim.” Aday gösteren üye de Amerikalı iyi mi…

Bu bilgiler Ergenekon davasında 22 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan Bekir Öztürk
ün “Millet mi O da kim” isimli kitabında yer alıyor. Toğan Yayınlarından çıktı. Kitap AKP iktidarının dokuz yıllık bir karnesi gibi…

Siirt seçimlerinde yaşanan ama unutulan olayların perde arkasından, kapatma davasına, Habur
da yaşananlara, Yargı operasyonlarından Deniz Feneri davasının arka planına kadar birçok ayrıntı içeriyor.

Mesela, Ergenekon davasında ilk tutuklamayı yapan ve bugün tartışılan birçok karara imza atan hakimin, bu ilk tutuklamadan birkaç gün sonra Sebahat Tuncel
i serbest bırakan hakim olduğunu biliyor muydunuz?

Bekir Öztürk, duruşmalarda, savcıların zeka düzeyinin ve cezai ehliyetleri olup olmadığının tespit edilmesi için mahkemeden talepte bulunmasıyla medyaya yansımıştı!

Mehmet Yiğittürk
Odatv.com

 
İçeriğe dön | Ana menüye dön